WIZUALIZACJA JAKO TRENING (OGLĄDAJCIE PUCHAR ŚWIATA W NARCIARSTWIE ALPEJSKIM)

grudzień 11, 2015
Roman Błaszkiewicz

Wizualizacja w sporcie

Wielu czołowych sportowców stosuje techniki wizualizacyjne jako stałą część treningu w procesie szkoleniowym, a także jako element wykorzystywany podczas zawodów. Często stanowią wsparcie nie tylko w budowaniu przewagi psychologicznej podczas bezpośredniej rywalizacji, ale służą też do budowania poczucia własnej wartości, pewności siebie i samooceny. Elementy te w znacznej mierze wpływają na sukces sportowy.

Wizualizacja bywa również często nazywana treningiem wyobrażeniowym, czy chociażby wsłuchiwaniem się w swoje wnętrze – określeń jest wiele. Niezależnie od terminologii, podstawowe założenia i koncepcje tej techniki są takie same. Mówiąc ogólnie wizualizacja to proces kreowania mentalnego obrazu lub innego wrażenia tego, co chciałbyś poczuć lub zrobić.

Sportowiec może używać technik wizualizacyjnych z zamiarem „poprawienia” rezultatu treningu lub wyścigu lub po prostu po to, aby swobodnie, spokojnie i efektywnie wypocząć. Wyobrażając sobie zdarzenie pełne szczegółów dotyczących najlepszego startu w przeszłości (lub wymarzonego startu), sportowiec powinien „wejść” w tą sytuację całym sobą. Podczas wyobrażania sobie tych scenariuszy, zawodnik musi spróbować wyobrazić sobie szczegóły i to, jak czuje się w trakcie trwania wizualizowanej sytuacji.

Jeśli zawodnik A i zawodnik B ćwiczą tyle samo, ale zawodnik A dodatkowo stosuje wizualizację, to w większości przypadków zawodnik B będzie gorszy od zawodnika A, który jest bogatszy o masę dodatkowych bodźców treningowych wytwarzanych podczas wizualizacji.

Tą zależność badał psycholog Edmund Jacobson, która przeprowadził pewien eksperyment. Spośród swoich studentów wybrał trzy wieloosobowe grupy, które zaprosił na test rzutów osobistych do kosza. Każda osoba z grupy oddawała 3 rzuty, a jej wynik był zapisywany. Następnie przez 20 kolejnych dni zawodnicy z grupy pierwszej ćwiczyli codziennie rzucanie do kosza po trzy razy. Zawodnicy w grupy drugiej nie robili nic. Zawodnicy z grupy trzeciej codziennie przez dwadzieścia minut wyobrażali sobie oddawanie rzutów osobistych. Po dwudziestu dniach powtórzono początkowy test. Zawodnicy, którzy ćwiczyli codziennie rzucanie do kosza poprawili się o 24%. Zawodnicy, którzy nic nie trenowali nic się nie poprawili, zgodnie z oczekiwaniami. Natomiast zawodnicy ćwiczący rzuty osobiste w formie wizualizacji poprawili się aż o 23%, prawie tyle samo ile Ci, co faktycznie te rzuty trenowali. To pokazuje jak duża siła i potencjał drzemią w odpowiednio wykonywanej wizualizacji.
Scenariusze, o których mowa mogą dotyczyć różnych zdarzeń i zawierać różne wrażenia. Wzrokowe (obrazy i grafiki), kinestetyczne (reakcje ciała) lub słuchowe (np. krzyk publiczności). Używając umysłu i narządów zmysłów zawodnik jest w stanie cyklicznie przywoływać określone wrażenia wykorzystując powtórzenia i próby (przesłuchania) podobnie jak w przypadku treningu fizycznego.

Badania dowodzą, że reakcje (psychiczne i fizjologiczne) w konkretnych sytuacjach mogą zostać usprawnione właśnie dzięki wizualizacjom. Powtarzane wyobrażenia pozwalają wypracować rutynę oraz pewność, że zawodnik jest w stanie wykorzystać swoje umiejętności pod presją w różnych, czasami nietypowych sytuacjach. Prawidłowo stosowane techniki wizualizacyjne bardzo korzystnie i wyraźnie rzutują na osiągany wynik sportowy pozwalając zawodnikowi na uzyskanie większej kontroli nad ciałem i umysłem nawet w trudnych sytuacjach, a przede wszystkim na zwiększenie wiary we własne siły i umiejętności umiejętnie budując poczucie własnej wartości.

Trening wyobrażeniowy i pozostałe techniki pozwalają na maksymalizowanie efektywności i wydajności Twojego treningu. W świecie sportu wyczynowego, gdzie miarą sportowca jest osiągnięty sukces (często mierzony w ułamkach sekund) większość zawodników wykorzysta każdy możliwy sposób na poprawienie rezultatu. Wizualizacja może być jednym ze sposobów, który pozwoli Ci być o krok przed resztą stawki.

Zachęcam wszystkich zawodników UKS 16 GIGANT do stosowania treningu wyobrażeniowego (wizualizacji).

Praktycznie każdy sposób robienia wizualizacji jest korzystny, ale oczywiście można ją robić lepiej lub gorzej. Aby zmaksymalizować efekty, a na tym zapewne każdemu zależy, skoro już poświęca na to swój czas, trzeba zastosować się do kilku prostych, ale ważnych reguł.

Wizualizacja powinna odbywać się w ciszy i spokoju. Potrzebujesz tego aby się skupić i aby nic nie wytrącało się z tego stanu. Poszukaj odpowiedniego miejsca, dobierz wygodną pozycję. Wizualizuj także z zamkniętymi oczami.

Angażuj wszystkie zmysły. Najlepsza wizualizacja, jak pokazał eksperyment Jacobsona, charakteryzuje się tym, że wyobrażamy sobie daną sytuację wszystkimi zmysłami. Staramy się poczuć narty na nogach wyobrażamy sobie wiatr na stoku, trasę przejazdu, dźwięk nart na śniegu, uderzanie w tyczki itp. Studenci, którzy poczynili największe postępy robili najpełniejsze wizualizacje. Z tego samego powodu np. piłkarz Manchestru United – Wayne Rooney zawsze pyta swojego szkoleniowca o stroje w jakich on i drużyna przeciwna będą grać. Trening wizualizacyjny wyobrażany wszystkimi zmysłami jest skuteczniejszy.

Myśl pozytywnie. Świat, jaki widzisz podczas wizualizacji to Twój świat idealny, idealny przejazd slalomu. Tam wszystko powinno Ci się udawać, wszystkie ruchy, trasa przejazdu, czas i wynik końcowy powinny być najlepsze, idealne. Chcesz, aby w głowie utrwalały się właśnie te wzorce, która doprowadzają Cię do perfekcji. Nie oznacza to jednak, że nie można zastosować wizualizacji do treningu uczącego reagować na złe wydarzenia. Można. Na przykład biegacz na orientację może wyobrażać sobie różne trudne sytuacje, jakie mogą go spotkać w czasie biegu, a później wyobrażać sobie jak pokonuje przeszkody i problemy dobiegając zwycięsko do mety. Ważne jest, aby końcowy rezultat wizualizacji był jak najbardziej pozytywny, wymarzony.

Czas wizualizacji może być różny. Zaleca się, aby był zbliżony do faktycznego czasu wykonywania danej czynności, ale nie zawsze jest to możliwe. Tenisista, którego mecz trwa czasem 3 godziny nie poświęca tyle czasu jednorazowo na wizualizację. Zamiast tego skupia się na najważniejszych elementach każdego meczu i na pozytywnej atmosferze. Czas nie jest najważniejszy, najważniejsze jest by wizualizować

.Jeśli wciąż Was nie przekonałem, to powiem po prostu: spróbuj, co masz do stracenia? Ja po sobie wiem, że wizualizacja działa.

Spróbujcie zacząć wizulalizację oglądając np. transmisje z Pucharu Świata w Narciarstwie Alpejskim. Oglądanie jak jeżdżą najlepsi pomaga w wizulalizacji.

Poniżej zamieszczam program zawodów w sezonie 2015/16. Oglądajcie przede wszystkim SLALOM GIGANT !!!

Opracowano na podstawie: artykułu ze strony www.jakzdrowozyc.pl – Tomasz Pabich  – Wizualizacja w sporcie jako trening uzupełniający, oraz www.parkpsychologii.pl/psychologia-w-sporcie/42-wizualizacja-w-sporcie

Lp Data Miejscowość Trasa Dyscyplina 1. Miejsce 2. Miejsce 3. Miejsce
1. 25 października 2015 Austria Sölden Rettenbach Gigant Stany Zjednoczone Ted Ligety Francja Thomas Fanara Austria Marcel Hirscher
2. 15 listopada 2015 Finlandia Levi Slalom Zawody odwołane[1]
3. 28 listopada 2015 Kanada Lake Louise Men’s Olympic / East Summit Zjazd Norwegia Aksel Lund Svindal Włochy Peter Fill Stany Zjednoczone Travis Ganong
4. 29 listopada 2015 Men’s Olympic / East Summit Supergigant Norwegia Aksel Lund Svindal Austria Matthias Mayer Włochy Peter Fill
5. 4 grudnia 2015 Stany Zjednoczone Beaver Creek Birds of Prey / Golden Eagle Zjazd Norwegia Aksel Lund Svindal Norwegia Kjetil Jansrud Francja Guillermo Fayed
6. 5 grudnia 2015 Birds of Prey / Golden Eagle Supergigant Austria Marcel Hirscher Stany Zjednoczone Ted Ligety Stany Zjednoczone Andrew Weibrecht
7. 6 grudnia 2015 Birds of Prey / Golden Eagle Gigant Austria Marcel Hirscher Francja Victor Muffat-Jeandet Norwegia Henrik Kristoffersen
8. 12 grudnia 2015 Francja Val d’Isère Gigant
9. 13 grudnia 2015 Slalom
10. 18 grudnia 2015 Włochy Val Gardena Supergigant
11. 19 grudnia 2015 Zjazd
12. 20 grudnia 2015 Włochy Alta Badia Gigant
13. 21 grudnia 2015 Gigant równoległy
14. 22 grudnia 2015 Włochy Madonna di Campiglio Slalom
15. 29 grudnia 2015 Włochy Santa Caterina di Valfurva Zjazd
16. 1 stycznia 2016 Niemcy Monachium Slalom równoległy Zawody odwołane
17. 6 stycznia 2016 Chorwacja Zagrzeb Slalom
18. 9 stycznia 2016 Szwajcaria Adelboden Gigant
19. 10 stycznia 2016 Slalom
20. 15 stycznia 2016 Szwajcaria Wengen Superkombinacja
21. 16 stycznia 2016 Zjazd
22. 17 stycznia 2016 Slalom
23. 22 stycznia 2016 Austria Kitzbühel Supergigant
24. 22 stycznia 2016 Superkombinacja
25. 23 stycznia 2016 Zjazd
26. 24 stycznia 2016 Slalom
27. 26 stycznia 2016 Austria Schladming Slalom
28. 30 stycznia 2016 Niemcy Ga-Pa Zjazd
29. 31 stycznia 2016 Gigant
30. 6 lutego 2016 Korea Południowa Jeongseon Zjazd
31. 7 lutego 2016 Supergigant
32. 13 lutego 2016 Japonia Naeba Gigant
33. 14 lutego 2016 Slalom
34. 19 lutego 2016 Francja Chamonix-Mont-Blanc Superkombinacja
35. 20 lutego 2016 Zjazd
36. 23 lutego 2016 Szwecja Sztokholm Slalom równoległy
37. 27 lutego 2016 Austria Hinterstoder Supergigant
38. 28 lutego 2016 Gigant
39. 5 marca 2016 Słowenia Kranjska Gora Gigant
40. 6 marca 2016 Slalom
41. 12 marca 2016 Norwegia Kvitfjell Zjazd
42. 13 marca 2016 Supergigant
43. 16 marca 2016 Szwajcaria Sankt Moritz Zjazd
44. 17 marca 2016 Supergigant
45. 19 marca 2016 Gigant
46. 20 marca 2016 Slalom