Przerywana lekcja muzyki

luty 12, 2017
Roman Błaszkiewicz

Marcin Bratkowski Dziennikarz „Przeglądu Sportowego”

Na igrzyskach w Nagano w 1998 roku zajął piąte miejsce, chociaż czuł się bardziej muzykiem niż narciarzem. Pasję do sportu zabili w nim podpowiadacze. Niedawno wydał czwartą rockową płytę. Andrzej Bachleda opowiada o trudnych poszukiwaniach wolności.
Andrzej Bachleda-Curuś III

Foto: Clive Brunskill / Getty ImagesAndrzej Bachleda-Curuś III

Pobudki bladym świtem, treningi w pożyczonym sprzęcie i spanie na podłodze. To brzmi bardziej jak scenariusz hollywoodzkiego filmu o młodym bokserze, który próbuje wyrwać się z getta niż okoliczności, w jakich wykuwał się ostatni polski sukces w narciarstwie alpejskim na igrzyskach olimpijskich. Rywale mieli wszystko, Andrzej Bachleda tylko grube zimowe rękawice i talent do szybkiej jazdy. No i bilet na autobus, do którego wsiadał, kiedy rywale dopiero przewracali się na drugi bok.

Mieszkałem w wiosce olimpijskiej w Nagano, a pozostali narciarze byli zakwaterowani przy samym stoku. Codziennie wstawałem o 3.30 nad ranem, bo jedyny autobus w góry był o 4.15. Dojeżdżałem i zwykle jeszcze na godzinkę szedłem spać. Gdzie? W narciarni, na podłodze. Nie miałem innej opcji. Musiałem tak robić, żeby w ogóle mieć siłę trenować – zaczyna swoją opowieść Andrzej Bachleda-Curuś III, ostatni Polak, który zbliżył się do medalu igrzysk w narciarstwie alpejskim. Od dziewiętnastu lat żaden z rodaków nawet nie miał szans na zajęcie takiego miejsca w najważniejszej imprezie sezonu. Gdyby stanął na podium, ojcowie sukcesu pewnie ustawialiby się w kolejce, chociaż w Japonii był pozostawiony sam sobie. – Kompletna prowizorka, nawet nie miałem ciuchów reprezentacyjnych! Na pierwszych treningach jeździłem w kombinezonie z wielkim napisem „Russia”, bo mój kumpel z tego kraju coś sobie uszkodził i nie mógł jeździć. Inny kolega pożyczył mi rękawiczki zjazdowe, bo wcześniej trenowałem w takich zwyczajnych, grubych. Tak właśnie działały wtedy Polski Związek Narciarski i PKOl – jedna wielka improwizacja. Nawet własnych nart nie miałem, nie doleciały! Mimo tego chaosu jeździłem coraz szybciej, na co zwrócili uwagę przedstawiciele Salomona. Dostałem od nich sprzęt, pożyczyli mi też samochód, dzięki czemu nie musiałem już się zrywać w środku nocy – wspomina.

Zamącili w głowie

Po dwóch przejazdach slalomu zajmował trzecie miejsce, tracąc niecałą sekundę do drugiego Lasse Kjusa. Sensacja. Szczególnie że w tamtym sezonie tylko raz zdobył punkty w zawodach o Puchar Świata. – W mojej głowie ja już wtedy w ogóle nie byłem zawodowym narciarzem! Mieszkałem w Stanach Zjednoczonych, studiowałem muzykę. Oczywiście reprezentowałem też uczelnię w zawodach narciarskich, ale przede wszystkim po to, żeby mieć stypendium. No i nagle zacząłem bardzo szybko jeździć. Wiedziałem, że niedaleko mojego domu, w Park City, będą zawody w ramach Pucharu Świata i postanowiłem się sprawdzić. Zająłem w slalomie 14. miejsce i kompletnie niespodziewanie wywalczyłem prawo występu w igrzyskach – opowiada.

Gdyby w zjeździe pojechał tak dobrze jak w slalomie, sprawiłby pewnie jedną z największych sensacji igrzysk w 1998 roku, które odbywały się w Nagano. To jednak konkurencja zarezerwowana dla najsilniejszych reprezentacji. Bez wielkiego zaplecza i tłumu osób pracujących dla zawodnika nie ma większych szans na sukces. Kraje takie jak Czechy, Słowacja czy Polska miewają dobrych slalomistów, ale bieg zjazdowy to domena Austrii, Szwajcarii, Francji czy Norwegii. – Moim dobrym kolegą jest Luc Alphand, który komentował zawody dla francuskiej telewizji. Był świetnym zjazdowcem, dał mi parę dobrych rad i jak na moje możliwości poszło nawet nieźle. Popełniłem tak naprawdę jeden błąd, który kosztował mnie medal. Nie miałem jednak do siebie żalu. Najważniejsze, że w przeciwieństwie do wielu innych występów nie zjadł mnie stres. Przegrałem przez nogi, a nie głowę, co dla mnie było rzadkością – szczerze przyznaje Bachleda, który źle znosił wszechobecną w narciarstwie presję. W jego przypadku była ona jeszcze większa, bo wynikała nie z jego własnych ambicji, ale z oczekiwań najbliższego otoczenia. Przede wszystkim rodziny. Nic dziwnego, z takim nazwiskiem nie można być przeciętniakiem. Jego tata, Andrzej „Ałuś” Bachleda, to jeden z najwybitniejszych narciarzy w naszej historii, dwukrotny medalista mistrzostw świata, zresztą właśnie w kombinacji. Wujek Jan Bachleda zajął w 1976 roku 11. miejsce na igrzyskach w Innsbrucku. Dziadek, Andrzej Bachleda-Curuś I, był mistrzem Polski w biegu zjazdowym. Historia ciążyła najmłodszemu z narciarskiego rodu, a ojciec dokładał kolejne kilogramy. – Mieliśmy typową relację ojciec–syn. On był mistrzem, a ja byłem utalentowany, ale za dużo słuchałem innych, zamiast samego siebie. Różne treningi robiłem kompletnie bez sensu. Wokół mnie było za dużo podpowiadaczy, którzy kompletnie zamącili mi w głowie – przyznaje olimpijczyk z Nagano.

Pokoleniowa sinusoida

Jak dziś sam przyznaje, do osiągnięcia sukcesów najbardziej zabrakło mu umiejętności stawiania na swoim, niezależności i zaufania do własnego organizmu. Był tak podatny na opinie innych, że przepłacił to zdrowiem. W sezonie poolimpijskim wciąż był w wysokiej formie, nastawiał się na sukces w mistrzostwach świata. Wcześniej jednak przez przypadek spotkał się ze słynnym lekkoatletą. – Pojechałem do Niederau potrenować w Alpach. Nie było żadnych zawodów, miałem kilka dni spokoju. Wpadłem na Władysława Kozakiewicza, który stwierdził, że koniecznie muszę zrobić trening siłowy, żeby obudzić mięśnie. Uznałem – to mistrz olimpijski, trzeba posłuchać. Na drugi dzień wycieńczony poszedłem pojeździć i prawie urwałem sobie kolano! To wszystko na kilka tygodni przed mistrzostwami świata w Beaver Creek, gdzie tak jak na igrzyskach mogłem walczyć o podium. No i musiałem jechać w zasadzie bez wiązadeł w uszkodzonym stawie, wystartowałem tylko dzięki zastrzykom z kortyzonu. Na okrągło miałem takie przygody z „dobrymi radami”. Żałuję, że mi po prostu wszyscy nie dali spokoju – denerwuje się.

Wybitnym narciarzem nie został, chociaż talentu nie brakowało. Głowa jednak nie nadążała. Uciekał w świat muzyki, który równolegle ze sportem towarzyszył mu od najmłodszych lat. W rodzinnym zakopiańskim domu w centralnym punkcie stał fortepian, własność dziadka. Tata też często przy nim siadał, pięknie grał również na klarnecie i skrzypcach. – Dziadek przymuszał go do muzyki i w związku z tym buntował się, chciał do sportu. To był jego świat, do którego inni nie mieli dostępu. My, Bachledowie, z pokolenia na pokolenie powtarzamy te same błędy. Zamęczyli ojca muzyką, ale nie wyciągnął z tego wniosków. Ja w przeciwieństwie do niego uciekałem właśnie w granie na instrumentach i śpiewanie. Taka pokoleniowa sinusoida – mówi ze smutkiem młodszy Bachleda. Jako dziecko przeprowadził się z rodzicami do Francji, tam długo nie powodziło im się nadzwyczajnie. Fortepianu w domu nie było, a wszystko, czego nauczył się w trakcie pobytów u dziadków na Podhalu, szybko zapominał. Musiał skupić się na sporcie. – To przyszło naturalnie, bo zawsze lubiłem dużo się ruszać. Od razu pojawiły się narty za sprawą ojca i wujka Jaśka, który też startował w Pucharze Świata. Po wyjeździe do Francji zacząłem jeździć w klubie. Łatwo mi szło, wygrywałem wszystkie zawody. Czasami mnie to męczyło, ale wtedy włączałem sobie „Rocky’ego”, nakładałem stare dresy, czapkę i znowu zaczynałem trenować. Lata młodości były super. Genialne. Jedna wielka radocha z natury, nart, sportu – wspomina. Kiedy miał dwanaście lat, odwiedził ich we Francji znajomy z USA, David Dupont. Miał piękną gitarę, a w oko wpadły mu narty młodego Andrzeja. Tata zaaranżował wymianę, a nastolatek dostał wymarzony instrument. – To był symboliczny moment. W dorosłym życiu też dość szybko te zawodowe narty poszły w kąt, a na pierwszy plan wyszła muzyka – uśmiecha się.

Narciarski trzeci świat

Niedawno na sklepowe półki trafiła jego czwarta płyta. Dominują na niej delikatny rock, ballady o miłości i nutka „góralszczyzny”. Jedną z piosenek zaśpiewał po francusku, w innej towarzyszy mu Sebastian Karpiel-Bułecka, lider zespołu Zakopower, a prywatnie kuzyn Andrzeja. Zawartość krążka doskonale oddaje naturę młodego Bachledy. Mężczyzny zbyt delikatnego na zawodowy sport, ale wystarczająco wrażliwego, żeby zostać artystą. Tytuł płyty, „13”, też nie jest przypadkowy. To numer, z którym często startował w zawodach. Twierdzi, że trzynastka przynosi mu szczęście. Na muzyczny sukces pracuje od lat, zresztą nawet w trakcie przygotowań do igrzysk w Nagano musiał zostawiać narty na boku i zdawać egzaminy z gry na instrumentach. Jego życie jest przerywaną lekcją muzyki. Przerywaną przez sport, który dał mu więcej frustracji niż radości.

– Kochałem narty i dalej je lubię, ale rodzinna presja spowodowała, że w pewnym momencie miałem tego dość. Może właśnie dlatego tak zakochałem się w muzyce? To był mój świat i nikt mi się w niego nie wpieprzał. Kiedy wychodziłem z ojcem na stok, cały czas tylko musiałem słuchać opowieści z lat siedemdziesiątych. Gdybym wtedy miał w głowie to, co dzisiaj, miałbym dużo lepsze wyniki. Powiedziałbym wszystkim „fuck you” i robił swoje. Byłem młody i nie było mnie na to stać. Ojciec oczywiście chciał jak najlepiej. Był jednym z najlepszych na świecie, doszedł do sukcesów swoją pracą i pomysłami. Tylko że mistrzowie myślą, że wszyscy powinni robić to samo co oni. Przez to nie są dobrymi trenerami – ocenia Bachleda, który pięć lat temu wspólnie z tatą chciał rozruszać skostniałe narciarstwo alpejskie w Polsce. Namówili do współpracy firmę Tauron, zapraszali utalentowaną młodzież do Francji, gdzie za darmo mogła trenować pod okiem olimpijczyka z Nagano i innych dobrych instruktorów. Ta inicjatywa wciąż działa, ale już bez syna „Ałusia”, który w pewnym momencie się poddał. Uznał, że problemy ze szkoleniem na dzisiaj są nie do przeskoczenia.

– Jesteśmy narciarskim trzecim światem i nie można tego tłumaczyć brakiem dostępu do wysokich gór.

Ingmar Stenmark przecież wychował się przy malutkiej, płaskiej trasie. I został najlepszym slalomistą w historii. Problemem jest to, że teraz narciarstwo jest sportem dla bogatych dzieciaków. A znaleźć narciarza z majętnej rodziny, utalentowanego, pracowitego, z odpowiednimi warunkami fizycznymi to praktycznie niemożliwe. Musi być odwrotnie – masa osób jeżdżących w klubach, które krok po kroku dochodzą do najwyższego poziomu. Na mistrzostwach Polski startuje około dwudziestu zawodników, jak z tego wyłowić perełkę? Z projektu Bachleda Tauron Ski odszedłem, odpuściłem sobie, nie dało się. Trenerzy dają prywatne lekcje i wmawiają wszystkim rodzicom, że ich dzieciak jest niezwykle utalentowany. Chce zarobić, więc mami rodzinę perspektywą wielkich sukcesów. Na początku takie dziecko rzeczywiście robi szybki postęp, ale potem to wszystko zwalnia. Instruktorzy jednak wciąż swoje – „on będzie wielki!”. No i z tego potem rodzą się konflikty. Z rodzicami, innymi trenerami. Jedna wielka awantura. Braliśmy najbardziej utalentowaną młodzież do siebie do Francji, mieli opłacony obóz, wszystko na miejscu zapewnione. Ćwiczyli ze mną i innymi dobrymi trenerami. Ale jak wracali do Polski, ci trenerzy oczerniali nas przed rodzicami. „Ten Bachleda zły, tak się nie uczy techniki” – mówili, żeby przykryć swoje niedociągnięcia. Świat nam uciekł – martwi się.

Znalazł swoją wolność

Nie da się ukryć, że ostatnie lata w polskim narciarstwie alpejskim to katastrofa. PZN całą uwagę poświęca skokom narciarskim. Po epoce „małyszomanii” połowa dzieciaków na Podhalu założyła narty i zamiast jeździć, zaczęła na nich skakać. Zresztą jedno nie wyklucza drugiego, bo sam Bachleda skakał z Wielkiej Krokwi. Ma jednak swoją opinię o wyjątkowych predyspozycjach, które trzeba mieć do tego sportu. – W towarzystwie sportowym mówi się, że skoczkowie mają ptasi umysł. Nie chodzi o to, że są idiotami, ale znam wielu z nich i są po prostu pieprznięci! No przecież muszą być wariatami, żeby robić rzecz kompletnie nienaturalną. Na progu rzucają się głową w przód tak jakby w przepaść. Nie miałem w sobie tego szaleństwa, ale latać lubiłem. Dzisiaj skoki są w zupełnie innym miejscu niż narciarstwo alpejskie. Powiedzmy sobie wprost – to łatwiejszy sport. Wystarczy mieć skocznię. Tysiące dzieciaków na Podhalu trenują skoki, a w mistrzostwach Polski w narciarstwie alpejskim garstka – martwi się Bachleda. Jego doświadczenie byłoby bardzo przydatne w odbudowie tego sportu w naszym kraju, gdyby tylko ktoś faktycznie miał pomysł na kompleksowy program treningowy. Olimpijczyk z Nagano dziś doskonale wie, nie tylko jak trenować, ale też – może nawet przede wszystkim – jakie błędy najwięcej kosztują. No i mało kto w naszym kraju może się pochwalić tym, że największe gwiazdy sportu obserwował z bliska, odwiedzał w domach, startował wspólnie z nimi jeszcze na uniwersyteckich zawodach.

– Dobrze dogadywałem się z Bode Millerem, kiedy mieszkałem w Stanach, odwiedzałem go w domu. Pochodzi z hipisowskiej rodziny, matka i ojciec się rozwiedli i był kompletnie wolny. Nikt mu nie nakładał żadnej presji. Grał w piłkę, w tenisa, a zimą po prostu jeździł na nartach. Nikt mu nie zawracał głowy szkołą, cały czas zajmował się tylko sportem. Jemu było obojętne, czy będzie mistrzem świata w narciarstwie, czy na przykład w tenisie, w którego też bardzo dobrze grał. Przede wszystkim jednak, kiedy o nim myślę, przychodzi mi do głowy jedno słowo – „ryzyko”. Pamiętam jego początki, można było się zdrowo pośmiać. Ten gość nigdy nie dojeżdżał do mety! Potem jak zaczęło mu nieźle iść, to się zmienił. Skupił się na sobie, stał się twardszy. No i za tym przyszły świetne wyniki. Ale to jest najlepszy przykład, że do sukcesu w narciarstwie najbardziej potrzebna jest wolność – kończy Bachleda, który dużą część dorosłego życia spędził właśnie na poszukiwaniu wolności. Nie znalazł jej na olimpijskich trasach, nie znalazł na skoczniach ani francuskich stokach. Okazało się, że jego wolność to scena, gitara i mikrofon. Tam nikt mu nie mówi, o czym ma śpiewać.

artykuł z portalu onet.pl