Pierwsze dwa lata działalności to samodzielna praca trenerska Andrzeja Bakulina z 10 osobową grupą dzieci i młodzieży, oparta przede wszystkim na uczniach Szkoły Podstawowej nr 16 w Poznaniu.
W miarę rozrastania się sekcji, drugim trenerem w roku 1996 został Michał Bakulin a rok później, w 1997 roku, zajęcia zaczął prowadzić Wojtek Bakulin.
Od 2001 roku z grupą najmłodszych treningi prowadzi Roman Błaszkiewicz.
Po wytężonej pracy w pierwszych latach i sukcesach Tomka Gilowskiego, Moniki Wieczorkiewicz, Jacka Grzępowskiego, Tomka Jęchorka, Jakuba Zwierzyckiego, Wojtka i Michała Bakulinów zainteresowanie uprawianiem narciarsta zjazdowego i przynależnością do klubu wzrosło.
Do sekcji w krótkim czasie trafiło wiele utalentowanych dzieci i młodzieży, na czele z Łukaszem Koniecznym, Jakubem Gajewskim-Głodkiem, Jakubem i Patrykiem Marchwianami.
UKS 16 GIGANT rozrósł się i stał się rozpoznawalny w światku narciarskim Poznania i Wielkopolski oraz w znaczący sposób zaznaczył swoje istnienie na narciarskiej mapie Polski po raz pierwszy w 2003 roku,  zdobywając  v-ce Mistrzostwo Polski wśród UKS-ów na zawodach w Jeleniej Górze.
W okresie XX lecia działalności sekcji narciarskiej nasi zawodnicy wywalczyli  5 razy Drużynowe Mistrzostwo Polski UKS PZN, 3 razy wicemistrzostwo, a raz zajęli trzecie miejsce.
Indywidualnie na w/w zawodach zdobyli 21 medali w tym 5 złotych, 8 srebrnych i 8 brązowych.
Natomiast na Amatorskich Mistrzostwach Polski Famili Cup na najwyższym stopniu podium stawali 234 razy, 28 razy zdobywając drugie miejsce i tyle samo trzecia pozycję.
W sezonie 2013/14 rewelacją Pucharu Polski okazała się Natalia Matusiak zajmując drugą pozycję w klasyfikacji generalnej.