Dieta narciarza i snowboardzisty, czyli co jeść zimą na stoku

styczeń 05, 2017
Roman Błaszkiewicz
Artykuł pochodzi z serwisu www.wformie24.pl
Autor: Marzena Masna, dietetyk
Dieta narciarza i snowboardzisty, czyli co jeść zimą na stoku [JADŁOSPIS]

Odpowiednio skomponowana dieta dla narciarza i snowboardzisty powinna opierać się na trzech składnikach pokarmowych: 55-60% wartości energetycznej posiłków powinno pochodzić z węglowodanów, 13-14% z białka, zaś 25-30% z tłuszczu. Należy też zadbać o odpowiednią ilość witamin i składników mineralnych w jedzeniu oraz pamiętać o piciu.

Zimą równie łatwo o odwodnienie, jak latem. Dlatego przed wyjściem na stok przygotuj termos z ciepłą herbatą i bierz kilka łyków co godzinę jazdy.

Zasady diety narciarza i snowboardzisty

1. Węglowodany to w diecie narciarza najważniejszy składnik pokarmowy. Są niezwykle istotne, ponieważ stanowią główne źródło energii dla pracujących mięśni. Wybieraj przede wszystkim węglowodany złożone, pochodzące z produktów pełnoziarnistych, np. pieczywa razowego, pieczywa graham, brązowego ryżu, kasz.

2. Dużą rolę w diecie narciarzy odgrywa czas spożywania posiłków, dostosowany do jazdy na nartach. Na 2-4 godziny przed wybraniem się na stok powinieneś zjeść posiłek o wysokiej zawartości węglowodanów złożonych (dzięki temu zadbasz o stopniowe uwalnianie glukozy i dłużej nie będziesz odczuwać zmęczenia). Zjedz np. owsiankę z dodatkiem świeżych owoców lub danie z kaszy, ryżu czy makaronu, z dodatkiem mięsa i warzywami, które dostarczą również witamin, składników mineralnych i antyoksydantów. Zaś na godzinę przed treningiem zjedz małą przekąskę, np. banana.

3. Nie zapomnij też o wypiciu sporej ilości płynów, bo nie tylko latem organizm sportowca narażony jest na odwodnienie (objawami może być ból głowy, nudności i osłabienie). Zatem na 2 godziny przed treningiem wypij 400-600 ml płynów.

4. Jeśli planujesz cały dzień spędzić na stoku, do plecaka spakuj małą przekąskę. Może to być np. baton musli, ciasteczka zbożowe, banan, bułka z dżemem lub miodem oraz ciepły napój w termosie.

5. Skład posiłku po powrocie ze stoku zależy od tego, czy kolejnego dnia znów planujesz jazdę na nartach. Jeśli tak, zadbaj o uzupełnienie glikogenu w mięśniach, którego odbudowa jest najszybsza przez pierwsze dwie godziny po wysiłku. Dlatego najlepiej bezpośrednio po powrocie zjedz posiłek bogaty w węglowodany, np. jogurt lub owoc. Następnie zjedz pełnowartościowy obiad składający się z produktów zawierających białko, tłuszcze i węglowodany, np. risotto z mięsem. Pamiętaj też o uzupełnieniu zapasów wody w organizmie po zejściu ze stoku. Wypij 500-700 ml wody.

http://wformie24.poradnikzdrowie.pl/odzywianie/dieta-narciarza-i-snowboardzisty-czyli-co-jesc-zima-na-stoku-jadlospis_42468.html